Emergency Mobile Support Vehicle-MPU200
Battery:608.58V/346Ah Lithium iron phosphate Battery
Rated Energy Capacity:210kWh
Height:2050mm
Description
With the increasing emphasis on environmental protection by the country, aircraft ground support vehicles and equipment at various civil aviation airports are gradually developing towards electrification. Due to the high dependence of electric equipment on charging facilities, the MPU200 mobile charging power supply can ensure the continuous operation and reliable operation of electric equipment.JEAKUE Emergency Mobile Support Vehicle-MPU200
Product Features:
Configure a DC charging gun that can charge (support) any airport ground equipment using the same charging protocol and interface.JEAKUE Emergency Mobile Support Vehicle-MPU200 You can use a DC charging station to charge yourself (supporting standards such as GBT7930-2015). Mobile design, capable of being towed by a tractor and deployed anywhere in the airport. Equipped with two charging guns that can independently charge other devices.JEAKUE Emergency Mobile Support Vehicle-MPU200
Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Overall Length | 2600mm |
| Overall Width | 1430mm |
| Height | 2050mm |
| Rated Energy Capacity | 210kWh |
| Rated Capacity | 346Ah Nominal |
| Voltage | 608.58V |
| Type | Lithium iron phosphate Battery |
Download
Video



