45 Ton Four-wheel-drive Towing Tractor-DT45
Model:KDI2504TCR
Max Drawbar Pull:45kN
Travel Speed (Unloaded):25km/h
Description
DT45 four-wheel drive internal combustion tractor is a traction vehicle designed to meet the needs of users with high road accessibility requirements. It solves the problem of safe driving on icy and snowy roads, as well as roads prone to tire slippage. lt is suitable for industries such as airports, manufacturing,commerce, military, and industrial enterprises.JEAKUE 45 Ton Four-wheel-drive Towing Tractor-DT45
Product Features:
The four-wheel-drive can drive on the slipping road with High Trafficability Capacity provides a stable driving experience which improves the safety of the tractor.JEAKUE 45 Ton Four-wheel-drive Towing Tractor-DT45
Plate spring with hydraulic cylinder shock absorber damping and damping provides a smoot driving configuration which improves the smooth and comfortability of the tractor.JEAKUE 45 Ton Four-wheel-drive Towing Tractor-DT45
The four-wheel-drive can drive on the slipping road with High Trafficability Capacity. All power works on the tyres improving the friction factor.JEAKUE 45 Ton Four-wheel-drive Towing Tractor-DT45
Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Rated Capacity | 45000 kg |
| Min. Ground Clearance | 200 mm |
| Overall Length | 3840 mm |
| Overall Width | 1670 mm |
| Height | 2415 mm |
| Wheelbase | 1980 mm |
| Front Overhang | 820 mm |
| Rear Overhang | 1040 mm |
| Towing Coupler Height (Up/Down) | 400 / 300 mm |
| Turning Radius | 4300 mm |
| Service Weight | 5800 kg |
| Max Drawbar Pull | 45 kN |
| Travel Speed (Unloaded) | 25 km/h |
| Max. Gradeability | 45% |
| Model | KDI2504TCR |
| Emission Standard | Stage 3B / Tier 4 Final |
Download
Video




