1.5 Ton (3306.93 lb) Lead-aid Battery Pallet Truck-ET6
Load Capacity:1500kg (3306.93 lb)Electric Pallet Truck
Battery Voltage:24V65AH lead-acid battery
Service Weight:150KG(330.69lb)
Description

PRODUCT FEATURES
| Load Capacity | 1500Kg(3306.93 lb) |
| Fork Dimensions: | 1150/150/55mm(45.28/5.91/2.17in)(Lxexs) |
| Distance between fork-arms: | 685/560mm(26.97/22.05in) |
| Battery Voltage/Nominal Capacity: | 24V/65Ah lead-aid battery |
| Turning Radius: | 1440mm(56.69in) |
| Lift Height: | 105mm(4.13in) |
| Service Weight | 2675Kg(897.37lb) |
| Product Color | Ivory/Red/Customization |

JEAKUE 1.5 Ton Electric Pallet Truck-ET6 Standard Maintenance-free Battery
Standard 65Ah maintenance-free lead-acid battery, the charger and controller program are matched, so that the charge and discharge management of the lead-acid battery can be realized similar to the control of the lithium battery BMS board,effectively extending the battery life.JEAKUE electric pallet truck
JEAKUE 1.5 Ton Electric Pallet Truck-ET6 Maintenance is easier
No hydraulic station concept, the entire vehicle is oil-free.The gear pump is directly connected to
the oil cylinder, and the oil circulates internally, making disassembly and maintenance more convenient.Hydraulic components are highly integrated and have a low failure rate.The controller is mounted on top, which makes after-sales maintenance simple, durable, and easy and labor-saving to operate.JEAKUE electric pallet truck
JEAKUE 1.5 Ton Electric Pallet Truck-ET6 Optional universal wheels
Optional universal wheels and drive shields make walking more stable.JEAKUE electric pallet truck
DownloadET6
Video






