5.5 Ton(12125.42lb) Diesel Wheel Loader-LG856H
Standard bucket capacity: 3.6 m³(127.13ft³)
Rated load capacity: 5500 kg(12125.42lb)
Rated power and speed: 170/2200 kW/rpm
Description
Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Bucket capacity range | 3.0 – 5.0 m³ |
| Rated load capacity | 5500 kg |
| Rated power (kW/rpm) | 170/2200 kW/rpm |
| Operating weight | 18400 ± 300 kg |
| Maximum traction force | 185 ± 5 kN |
| Maximum breakout force | ≥175 kN |
| Dump height | 3350 ± 30 mm |
Product Features
-
Equipped with a Weichai National IV engine, meeting Stage IV emissions standards, delivering strong power.JEADE 5 Ton Diesel Wheel Loader-LG856H
-
The front and rear frames are reinforced for improved stability, torsional resistance, and durability.JEADE 5 Ton Diesel Wheel Loader-LG856H
-
Features an ultra-long wheelbase of 3350 mm, significantly increasing tipping load capacity and enhancing stability.JEADE 5 Ton Diesel Wheel Loader-LG856H
-
Standard 3.6 m³ large bucket with a replaceable tooth design for easy maintenance.JEADE 5 Ton Diesel Wheel Loader-LG856H
-
Heavy-duty, large-ratio planetary transmission system, well-matched with the engine, offering reliability and durability.JEADE 5 Ton Diesel Wheel Loader-LG856H
-
Reinforced heavy-duty drive axle, designed to meet the requirements of heavy-duty operations with high reliability.JEADE 5 Ton Diesel Wheel Loader-LG856H
-
Dual-pump combined hydraulic system with standard pilot control for easy and flexible operation, improving work efficiency.JEADE 5 Ton Diesel Wheel Loader-LG856H
-
Equipped with an air-controlled parking brake, protection switches, and forced neutral start, enhancing overall safety and reliability.JEADE 5 Ton Diesel Wheel Loader-LG856H
-
Features JEADE’s fourth-generation cabin, providing more space, greater comfort, and a more stylish and robust design.JEADE 5 Ton Diesel Wheel Loader-LG856H
-
JEADE Intelligent Management System allows users to monitor real-time operational data and equipment status through mobile phones, computers, and other devices, improving equipment utilization.JEADE 5 Ton Diesel Wheel Loader-LG856H
Download
Video

