5 Ton(11023.11lb) Diesel Wheel Loader-LG855H
Standard bucket capacity: 2.8 m³(98.88ft³)
Rated load capacity: 5000 kg(11023.11lb)
Rated power and speed: 170/2200 kW/rpm
Description
Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Bucket capacity range | 2.5 – 4.0 m³ |
| Rated load capacity | 5000 kg |
| Rated power (kW/rpm) | 170/2200 kW/rpm |
| Operating weight | 16500 ± 300 kg |
| Maximum traction force | 160 ± 3 kN |
| Maximum breakout force | 175 ± 5 kN |
| Dump height | 3080 ± 30 mm |
Product Features
-
Equipped with a Weichai National IV engine, offering high efficiency, reliability, and powerful performance.JEADE 5 Ton Diesel Wheel Loader-LG855H
-
Reinforced hydraulic torque converter transmission, well-matched with the engine, paired with a heavy-duty drive axle for high reliability.JEADE5 Ton Diesel Wheel Loader-LG855H
-
The long wheelbase and aligned layout ensure the front and rear tires’ tread overlap, reducing travel resistance and significantly extending tire life.JEADE 5 Ton Diesel Wheel Loader-LG855H
-
Features a dual-pump combined hydraulic system for energy savings, high work efficiency, and a load-sensing full-hydraulic steering system along with a mechanical hydraulic control system.JEADE 5 Ton Diesel Wheel Loader-LG855H
-
The frame is reinforced for greater reliability.JEADE 5 Ton Diesel Wheel Loader-LG855H
-
High-precision, full-LCD display instrument panel accurately shows the operational status of key components.JEADE 5 Ton Diesel Wheel Loader-LG855H
-
Work lights use high-brightness, long-lasting LED lights for improved illumination and extended service life.JEADE 5 Ton Diesel Wheel Loader-LG855H
-
Integrated wing-type engine hood with large-opening side doors, offering ample maintenance space for easier daily servicing and maintenance.JEADE 5 Ton Diesel Wheel Loader-LG855H
-
Features JEADE’s all-new fourth-generation exterior design, stylish and robust. The cabin is more spacious, providing greater comfort for the driver and passengers.JEADE 5 Ton Diesel Wheel Loader-LG855H
-
JEADA Intelligent Management System allows users to monitor real-time operational data and equipment status through mobile phones, computers, and other devices, improving equipment utilization.JEADE 5 Ton Diesel Wheel Loader-LG855H

