5 Ton(11023.11lb) Diesel Wheel Loader-CDM853H
Standard bucket capacity: 2.7 m³(95.24ft³)
Rated load capacity: 5000 kg(11023.11lb)
Rated power: 170/2200 kW/rpm
Description
Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Standard bucket capacity | 2.7 m³ |
| Rated load capacity | 5000 kg |
| Rated power | 170/2200 kW/rpm |
| Operating weight | 16100 kg |
| Maximum traction force | 160 ± 5 kN |
| Maximum breakout force | ≥ 155 kN |
| Dump height | 3460 mm |
Product Features
-
Equipped with a National IV engine, meeting Stage 4 emission standards, offering high power efficiency and low energy consumption.JEADE 5 Ton Diesel Wheel Loader-CDM853H
-
Reinforced axle housing with greater load-bearing capacity, improving reliability and ensuring more dependable transmission.JEADE 5 Ton Diesel Wheel Loader-CDM853H
-
The full hydraulic load-sensing steering system and dual-pump combined hydraulic system enable faster boom movements, greater breakout force, and lighter steering.JEADE 5 Ton Diesel Wheel Loader-CDM853H
-
Integrated metal engine hood with high strength, easy to repair. The large-opening side door provides more spacious access, making maintenance more convenient.JEADE 5 Ton Diesel Wheel Loader-CDM853H
-
Newly designed high-performance cooling system with optimized heat dissipation, significantly improving overall thermal balance.JEADE 5 Ton Diesel Wheel Loader-CDM853H
-
The frame, with a box-section design, has been thickened and reinforced to resist torsional stress and enhance durability.JEADE 5 Ton Diesel Wheel Loader-CDM853H
-
Key structural components undergo Finite Element Analysis (FEA) to ensure they meet the requirements of various operating conditions.JEADE 5 Ton Diesel Wheel Loader-CDM853H
-
High ground clearance for excellent off-road performance.JEADE 5 Ton Diesel Wheel Loader-CDM853H
-
3070mm wheelbase configuration combines the benefits of a short wheelbase, offering greater flexibility during operations.JEADA 5 Ton Diesel Wheel Loader-CDM853H
-
The scientifically designed automatic leveling technology effectively simplifies operation, reduces the operator’s workload, and enhances work efficiency.JEADE 5 Ton Diesel Wheel Loader-CDM853H
-
Attractive new exterior design with a high-end cabin, spacious interior, and wide field of view for better operational visibility. The new sensory cockpit design ensures excellent driving comfort.JEADE 5 Ton Diesel Wheel Loader-CDM853H
Video
Download

