5 Ton(11023.11lb) Diesel Wheel Loader-CDM855H
Standard bucket capacity: 2.8 m³(98.88ft³)
Rated load capacity: 5000 kg(11023.11lb)
Rated power and speed: 170/2200 kW/rpm
Description
Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Bucket capacity range | 2.5 – 4.0 m³ |
| Rated load capacity | 5000 kg |
| Rated power (kW/rpm) | 170/2200 kW/rpm |
| Operating weight | 17500 ± 300 kg |
| Maximum traction force | 160 ± 3 kN |
| Maximum breakout force | ≥ 185 kN |
| Dump height | 3110 ± 30 mm |
Product Features
-
Equipped with a National IV engine, offering high efficiency, reliability, and strong power.JEADE 5 Ton Diesel Wheel Loader-CDM855H
-
Reinforced heavy-duty front and rear frames, with key parts of the front frame made of cast steel. The thickened and strengthened frame structure ensures greater stability.JEADE 5 Ton Diesel Wheel Loader-CDM855H
-
JEADE 5 Ton Diesel Wheel Loader-CDM855HThe large span and long wheelbase with optimal alignment reduce travel resistance, significantly extending the lifespan of the tires.
-
The large ratio hydraulic torque converter transmission, perfectly matched with the engine, is paired with a reinforced 280 self-made heavy-duty drive axle, ensuring high reliability.JEADE 5 Ton Diesel Wheel Loader-CDM855H
-
Standard equipped with a pilot-operated hydraulic control system that adjusts in sync with the seat, making operation more comfortable and control more precise.JEADE 5 Ton Diesel Wheel Loader-CDM855H
-
The machine features large hydraulic cylinders and includes a hydraulic system limit switch, cylinder protection covers, and fall protection bars for added safety.JEADE 5 Ton Diesel Wheel Loader-CDM855H
-
Equipped with air-controlled parking brakes, protection switches, and forced neutral start, making the entire machine safer and more reliable.JEADE 5 Ton Diesel Wheel Loader-CDM855H
-
Features JEADE’s all-new fourth-generation exterior design, which is both stylish and robust. The cabin offers more space, ensuring a more comfortable driving experience.JEADE 5 Ton Diesel Wheel Loader-CDM855H
-
JEADE Intelligent Management System allows users to monitor real-time operational data of the equipment through mobile phones, computers, and other devices, improving equipment utilization.JEADE 5 Ton Diesel Wheel Loader-CDM855H
Download
Video

