3 Ton (6613.86 lb) Lead-acid Battery Pallet Truck-MN
Load Capacity:3000kg(6613.86 lb) Electric Pallet Truck
Lift Height: 110mm(4.33in)
Battery Voltage: 48V53Ah Lead-acid Battery
Description

PRODUCT FEATURES
| Load Capacity | 3000Kg(6613.86 lb) |
| Fork Dimensions | 1150/150/53mm(45.28/5.91/2.09in)(l x e xs) |
| Distance Between Fork-arms | 560/685mm(22.05/26.97in) |
| Battery Voltage/Nominal Capacity | 48V32Ah lead-acid battery |
| Turning Radius | 1539mm(60.59in) |
| Lift Height | 110mm(4.33in) |
| Steering Design | Mechanical |
| Service weight | 222Kg(489.43lb) |
| Product Color | Ivory/Red/Customization |



48V
electrical system, more powerful
3 tons
Real load, no Hall design
3 tons
8% slope under full load
Excellent climbing performance JEAKUE 3 Ton Lead-acid Battery Pedestrian Electric Pallet Truck-MN
Large rubber drive wheels, non-slip and more durable
Rubber drive wheel, not only anti-skid but also more wear-resistant
Multifunctional handle head, waterproof and dustproof JEAKUE 3 Ton Lead-acid Battery Pedestrian Electric Pallet Truck-MN
Applicable to harsh and complex working conditions such as construction sites
All-metal body, strong and durable
The whole vehicle adopts a full metal shell, which has strong impact resistance in harsh environments and can extend its service life
High ground clearance, better passability JEAKUE 3 Ton Lead-acid Battery Pedestrian Electric Pallet Truck-MN
Fork leg design with pallet lifting structure
Height from the ground after the fork is lowered is 85mm
Small turning radius, flexible for more working conditions JEAKUE 3 Ton Lead-acid Battery Pedestrian Electric Pallet Truck-MN
Upper motor to prevent mud and sand from entering
1
2





