3 Ton (6613.86 lb) Lead-acid Battery Pallet Truck-301
Load Capacity:3000kg(6613.86 lb) Electric Pallet Truck
Lift Height: 125mm(4.92in)
Battery Voltage: 48V65Ah Lead-acid Battery
Description

PRODUCT FEATURES
| Load Capacity | 3000Kg(6613.86 lb) |
| Fork Dimensions | 1150/170/55mm(45.28/6.69/2.17in)(l x e xs) |
| Distance Between Fork-arms | 560/685mm(22.05/26.97in) |
| Battery Voltage/Nominal Capacity | 48V65Ah lead-acid battery |
| Turning Radius | 1570mm(61.81in) |
| Lift Height | 125mm(4.92in) |
| Steering Design | Mechanical |
| Service weight | 300Kg(661.39lb) |
| Product Color | Ivory/Red/Customization |




JEAKUE 3 Ton Lead-acid Battery Pedestrian Electric Pallet Truck-301
Powerful power. Equipped with 48V1200W DC brushless drive motor, it can climb 8% slope with a full load of 3 tons.
The drive wheel diameter is 300mm, and it has strong climbing and off-road capabilities.
48V65Ah large-capacity battery fully meets long-term and stable use.
Adopts ZL13 drive assembly, good sealing performance, and lubricated with lubricating oil.
The drive wheel and motor are easy to replace and maintain, and can adapt to more severe working conditions.
Classic large handle head, standard upright turtle speed travel switch; easy to operate.
JEAKUE 3 Ton Lead-acid Battery Pedestrian Electric Pallet Truck-301
High-strength body, fork plate thickness 6mm, vehicle weight 300kg.
Heavy load and flexible steering.
New oil cylinder with self-limiting diameter of 55mm, lifting height 125.
Equipped with efficient 48V10A built-in charger.
JEAKUE 3 Ton Lead-acid Battery Pedestrian Electric Pallet Truck-301
1
2





