4 Ton Diesel Telehandler Forklift-T4007
Lifting height:7000mm
Rated load:4000Kg
Power:85Kw/114hp
Tyre:400/70-24Tubeless
Description


Specification |
|
| Max. capacity | 4000 kg |
| Max. lifting height | 7.0 m |
| Max. outreach | 3.2 m |
| Overall length to carriage (l110) | 4.65 m |
| Length to face of forks (l1) | 5.87 m |
| Min transport size (l12) | 4.35 m |
| Overall width (b1) | 2.2 m |
| Track width (b2) | 1.78 m |
| Overall height (h17) | 2.55 m |
| Wheelbase (y) | 3.15 m |
| Ground clearance (m4) | 0.35 m |
| Overall cab width(b4) | 0.84 m |
| Tilt-up angle(a4) | 12 ° |
| Tilt-down angle (a5) | 114 ° |
| External turning radius(over tyres) | 4.25 m |
| Unladen weight(with fork) | 8100 kg |
| Tires type | Tubeless |
| Standard tires (l/e/s) | 400/70-24 |
| Forks length/ width/ section | 1220 mm x 125 mm / 50 mm |
| Lifting | 10 s |
| Lowering | 7 s |
| Extension | 12 s |
| Retraction | 8.6 s |
| Crowd | 4.8 s |
| Dump | 3.4 s |
| Engine brand | Yuchai (optional brand) |
| Engine norm | National II |
| Max. fuel sulphur content | 5000 ppm |
| Engine model | YCD4M22T-105 |
| Number of cylinders / Capacity of cylinders | 4 – 4400 cm³ |
| I.C. Engine power rating – Power | 114 Hp / 85 kW |
| Max. torque / Engine rotation | 400 Nm @ 1400 rpm |
| Drawbar pull (Laden) | 10000 daN |
| Transmission type | Torque converter (optional hydrostatic) |
| Number of gears (forward / reverse) | 2/2 |
| Max. travel speed | 35 km/h |
| Parking brake | Automatic air-cut brake (optional wet braking) |
| Service brake | Immersed multi-discs braking on front & rear axles |
| Hydraulic pump type | Gear pump (optional piston pump) |
| Hydraulic flow | 120L |
| Engine oil | 5.5L |
| Hydraulic oil | 170L |
| Fuel tank | 195L |
| Noise at driving position (LpA) | 82 dB |
| Noise to environment (LwA) | 105 dB |
| Vibration on hands / arms | < 2.50 m/s² |
| Steering wheels (front / rear) | 2/2 |
| Drive wheels (front / rear) | 2/2 |
| Safety cab homologation | FOPS level 2 cab |

Features:With the ergonomic joystick you have the whole machine under control. With up to 9-functions on the joystick, you have the most important machine functions at your fingertips.JEAKUE 4 Ton Diesel Telehandler Forklift-T4007
The driver can find the required functions of all switches and buttons more quickly. In order to be able to use the directional switches even in the dark, all operating elements are illuminated.JEAKUE 4 Ton Diesel Telehandler Forklift-T4007
From the inside, the cabin impresses with its first-class space, excellent all-round visibility and many other details, such as
the interval wiper, the tilt and height adjustable steering column, the optional shelf with cooling option or the radio with DAB+ and Bluetooth hands-free system. The optional air conditioning and air suspension seat make it even more comfortable for long working days.JEAKUE 4 Ton Diesel Telehandler Forklift-T4007
Die Allrounder sind dank ihrer Kombination aus hohen Nutzlasten, der unschlagbaren Wendigkeit, dem dynamischen
Allradantrieb und dem geringen Einsatzgewicht die Allzweckwaffe auf jedem Betrieb. Durch eine einfache Grundausstattung
und eine Vielzahl an Optionen kann diese Maschinenklasse an alle Bedürfnisse und Einsatzsituationen angepasst werden.JEAKUE 4 Ton Diesel Telehandler Forklift-T4007
Download
Video








