3-3.2-3.5Ton(6613.87/7054.79/7716.18lb) Lithium Battery Forklift Truck
Load Capacity:3000-3200-3500kg(6613.87/7054.79/7716.18lb)
Lift Height:3000mm(118.11in)
Battery:80v 205Ah/280Ah Lithium Battery
Description

PRODUCT FEATURES
| Load Capacity | 3000Kg(6613.87lb) |
| Battery | 80v/205Ah Lithium Battery |
| Controller/Motor | AC |
| Lift Height | 3000mm(118.11in) |
| Turning Radius | 2437mm(95.94in) |
| Dimensions | 2665*1230*2160mm(104.92*48.43*85.04in) |
| Steering Design | Hydraulic |
| Tyre Type | Pneumatic tyre |
| Service Weight | 4080Kg(8994.86lb) |
| Product Color | Ivory/Red/Customization |


Suitable for heavy-duty conditions
High-strength box-type frame of internal combustion vehicle, IPX4 waterproof, suitable for indoor and outdoor use.JEAKUE 3-3.2-3.5T Lithium Battery Electric Forklift Truck
Off-road capable
JEAKUE High ground clearance, easy to transport even on uneven roads.
Easy maintenance
Common parts with internal combustion vehicles are used as much as possible,significantly reducing maintenance difficulty and cost.JEAKUE 3-3.2-3.5T Lithium Battery Electric Forklift Truck
Safer
JEAKUE Low-voltage lithium battery instead of high-voltage, eliminating electric shock and leakage risks, reducing maintenance difficulty,and significantly lowering battery and electrical replacement costs.JEAKUE 3-3.2-3.5T Lithium Battery Electric Forklift Truck
Long lifespan
Good ventilation inside the vehicle extends battery life.JEAKUE 3-3.2-3.5T Lithium Battery Electric Forklift Truck
Stable and reliable
Reinforced mast, improved rollers, thicker materials,strong load capacity, and excellent overall performance.
Low center of gravity, high stability.
Mature front and rear axles,lifting hydraulics, and control systems shared with internal combustion vehicles, durable and sturdy.
Equipped with parking and emergency power-off protections for safe operation.JEAKUE 3-3.2-3.5T Lithium Battery Electric Forklift Truck
JEAKUE 3-3.2-3.5T Lithium Battery Electric Forklift Truck
Leverages lithium battery advantages, spacious driving area, and comfortable operation.
Adjustable steering wheel accommodates drivers of different sizes and habits.
Fine-tuned steering system ensures smooth and effortless turning.JEAKUE
Green and environmentally friendly
Uses cleaner, low-carbon, and eco-friendly lithium power, with low noise, no exhaust fumes,and no acid mist compared to internal combustion vehicles, meeting indoor use requirements and benefiting employee health.JEAKUE 3-3.2-3.5T Lithium Battery Electric Forklift Truck
Easy maintenance JEAKUE 3-3.2-3.5T Lithium Battery Electric Forklift Truck
Engine hood opens wide for easy maintenance and battery replacement.
Lithium batteries require no maintenance, reducing upkeep costs.
5-year lithium battery warranty, high safety with LiFePO4 batteries.
Efficient operation JEAKUE 3-3.2-3.5T Lithium Battery Electric Forklift Truck
IPX4 waterproof rating supports all-weather indoor and outdoor use.
High-strength box-type frame of internal combustion vehicle meets harsh outdoor working conditions.
High ground clearance for off-road capability, easily traversing uneven and rugged terrain.
Flexible lithium battery charging during breaks reduces downtime.
New counterweight design makes the vehicle more compact for flexible indoor handling.
JEAKUE Wide-view mast ensures clear forward visibility without obstructing the driver’s view, enabling efficient and safe operation.
Download
Video





