8-10 Ton(17636.98/22046.23lb) Diesel Forklift Truck
Rate Capacity:8000kg-10000kg(17636.98/22046.23lb)
Lift Height:3000mm(118.11in)
Engine:Chinese/imported(EuroIII/EuroIV/EuroV/EPA)
Description

PRODUCT FEATURES
| Load Capacity | 8000kg-10000kg(17636.98/22046.23lb) |
| Engine | Chinese/Imported(EuroⅢ/EuroⅣ/EuroⅤ/EPA) |
| Lift Height | 3000mm(118.11in) |
| Turning Radius | 3700mm(145.67in) |
| Dimensions | 3950*2245*2910mm(155.51×88.39×114.57in) |
| Travel Speed, Laden/Unladen | 25 km/h |
| Max Grade ability | 20% |
| Engine Power | 95.6KW |
| Emission Standard | 4297cc |

1、Upgraded Mast & Load Backrest.JEAKUE forklift diesel
Upgraded mast and load backrest: wider mast with thicker materials, integrally molded load backrest with reinforced thickness.
2、Small-diameter Steering WheelJEAKUE diesel forklift
Adjustable-angle, soft-touch small-diameter steering wheel for easy and comfortable handling.
3、Seat.JEAKUE 8-10 Ton Diesel Forklift Truck
Upgraded seat with front/rear adjustability and side armrests for enhanced safety and comfort.
4、Comfort & Fatigue Reduction.JEAKUE diesel forklift
Advanced ergonomic design and whole-vehicle vibration damping technology, with flexible synchromesh mechanical transmission (or stepless electric control) ensure comfortable operation and significantly reduce operator fatigue.
5、Safer & More Eco-friendly.JEAKUE 8-10 Ton Diesel Forklift Truck
Integrally molded overhead guard for improved safety and robustness.
6、Solid-state Pointer Instrument.JEAKUE forklift diesel
Built-in smart chip ensures sensitive, accurate, reliable operation with low power consumption, long lifespan, wide temperature tolerance (-40℃ to 80°C), and strong anti-interference capability.
7、High-strength Integrated Chassis.JEAKUE diesel forklift
High-strength integrated chassis structure significantly extends forklift service life.
8、Heat-insulation & Sound-absorbing Materials.JEAKUE 8-10 Ton Diesel Forklift Truck
Upgraded soundproof cotton with wave-pattern texture for better noise absorption. Engine cover features built-in heat/sound insulation, with rubber seals filling gaps to block vibration and reduce noise.
9、Large Opening Angle.JEAKUE 8-10 Ton Diesel Forklift Truck
Engine cover with wide opening angle facilitates inspection and maintenance.
Download
Video





