4 Ton(8818.49lb) Medium Voltage Lithium Battery Forklift Truck
Rated Capacity: 4000kg(8818.49lb)
Lift Height: 3000mm(118.11in)
153.6V/280Ah Lithium Battery
Description

PRODUCT PARAMETERS
| Load Capacity: | 4T(8818.49lb) medium voltage lithium battery forklift |
| Battery Voltage/Nominal Capacity: | 153.6V/280Ah Lithium battery |
| Turning Radius: | 2651mm(104.37in) |
| Lift Height | 3000mm(118.11in) |
| Dimensions: | 2849*1280*2162mm(112.17*50.39*85.12in) |
| Tyre type: | Pneumatic tyre |
| Stering Design: | Hyraulic |
| Service Weight: | 5610KG(12368.93lb) |
| Product Color: | Ivory/Red/Customization |

4-ton load capacity, meeting the transportation needs of more goods and scenarios JEAKUE 4T medium voltage lithium battery forklift
153.6V medium-voltage platform, providing strong power and higher charging efficiency JEAUE 4T medium voltage lithium battery forklift
Dedicated reinforced drive axle and steering axle, offering stronger load-bearing capacity JEAKUE 4T medium voltage lithium battery forklift
V
D





