5 Ton(11023.11lb) Diesel Wheel Loader-LG955HG
Bucket Capacity 2.8 m³(98.88ft³)
Rated Load 5000 kg(11023.11lb)
Rated Power & Speed 170/2200 KW/rpm
Description
Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Bucket capacity range | 2.8 – 4.0 m³ |
| Rated load capacity | 5000 kg |
| Rated power (kW/rpm) | 170/2200 kW/rpm |
| Operating weight | 16600 kg |
| Maximum traction force | 160 ± 5 kN |
| Maximum breakout force | 175 ± 5 kN |
| Dump height | 3415 ± 30 mm |
Product Features
-
Equipped with a Weichai National IV engine, offering high efficiency and reliability, with powerful performance.JEADE 5 Ton Diesel Wheel Loader-LG955HG
-
Features a reinforced planetary transmission with greater load capacity and better adaptability to various working conditions.JEADE 5 Ton Diesel Wheel Loader-LG955HG
-
Reinforced drive axle with optimized key components, ensuring higher strength, superior load-bearing capacity, and longer service life.JEADE 5 Ton Diesel Wheel Loader-LG955HG
-
Newly designed four-plate reinforced front frame with high overall structural strength, excellent torsional resistance, and even load distribution, improving durability and resistance to twisting. The frame design has been strengthened through finite element analysis and market verification for improved reliability.JEADE 5 Ton Diesel Wheel Loader-LG955HG
-
JEADE 5 Ton Diesel Wheel Loader-LG955HGReinforced hinge pin design, with upper and lower hinge bearings using aligned tapered roller bearings for extended service life.
-
Medium to long wheelbase significantly improves stability and load-bearing capacity, while increasing the minimum ground clearance, enhancing off-road performance.JEADE 5 Ton Diesel Wheel Loader-LG955HG
-
Load-sensing full hydraulic steering system and dual pump merging hydraulic system for energy savings and improved operational efficiency.JEADE 5 Ton Diesel Wheel Loader-LG955HG
-
One-piece wing-type engine hood with large-opening side doors, providing ample space for easy maintenance and daily servicing.JEADE 5 Ton Diesel Wheel Loader-LG955HG
-
LED work lights provide high brightness and long service life for improved illumination.JEADE 5 Ton Diesel Wheel Loader-LG955HG
Download
Video

