5 Ton (11023.10 lb) Heavy Duty Lead-acid Battery Ride-on Pallet Truck-RPL501
Rate Capacity:5000kg(11023.10 lb)
Lift Height:125mm(4.92in)
Battery:48V53Ah lead-acid battery
Description

PRODUCT FEATURES
| Load Capacity | 5000Kg(11023.10 lb) |
| Fork Dimensions | 55 x 170 x 1150mm(2.17/6.69/45.28in)(s x e x l) |
| Distance Between Fork-arms | 560/685mm(22.05/26.97in) |
| Battery Voltage/Nominal Capacity | 48V53Ah lead-acid battery |
| Turning Radius | 1585mm(62.40in) |
| Lift Height | 125mm(4.92in) |
| Steering Design | Mechanical |
| Service weight | 320Kg(705.48lb) |
| Product Color | Ivory/Red/Customization |

Heavy-Duty Material Handling Assistant5.0 ton heavy duty electric pallet truck
All-Metal Chassis, Durable and Wear-Resistant
The entire chassis is made of all-metal material, which is more resistant to corrosion in harsh environments, effectively extending the service life.
JEAKUE 5 Ton Heavy Duty Lead-acid Battery Electric Pallet Truck
Large Wheel Diameter, Good Passability
Standard 300mm large diameter wheels, driving height 155mm, good passability, strong power.
PU wheels can be selected, meeting different ground requirements.
Standard Internal Charger
JEAKUE 5 Ton Heavy Duty Lead-acid Battery Electric Pallet Truck
Equipped with a standard internal charger, making charging more convenient.
The standard 48V/53Ah lead-acid battery can be upgraded to a 48V/65Ah large capacity lead-acid battery, offering longer battery life.
Lithium battery option available.
JEAKUE 5 Ton Heavy Duty Lead-acid Battery Electric Pallet Truck
Height from ground: 155mm
Good Stability
Supports four-point support, making the turning more stable.
Small Turning Radius, Flexible and Suitable for More Work Scenarios.
The turning radius is only 1585mm, making it easy to navigate narrow spaces.
JEAKUE 5 Ton Heavy Duty Lead-acid Battery Electric Pallet Truck
5 ton All-Terrain Pallet Truck
Suitable for heavy-duty material handling, such as steel products and other heavy goods.
The 48V brushless motor system provides strong power for better performance.
Fully electric pallet truck
JEAKUE 5 Ton Heavy Duty Lead-acid Battery Electric Pallet Truck
Optional 48V/65Ah large capacity lead-acid battery, providing longer working hours.
Multifunctional handle head,
Standard upright walking function
Easily adapt to a variety of complex working conditions.
Standard interlock cancellation function.
Equipped with brake release function.
Cancel The Interlock Function(Can Achieve Straight Travel)
Turn off the vehicle power and press and hold the emergency reverse switch.
JEAKUE 5 Ton Heavy Duty Lead-acid Battery Electric Pallet Truck
Push the accelerator knob toward the fork and do not release it. Turn on the vehicle power for about 2 seconds. After the buzzer beeps, it enters the upright walking mode and can work normally without triggering the interlock.
Turn off the vehicle power, press and hold the emergency reverse switch. Push the accelerator knob to the opposite direction of the fork and do not release it, then turn on the power for about 2 seconds. After the buzzer beeps, exit the upright walking mode.
After the interlock function is turned on, the vehicle will move when the knob is operated at any handle position to avoid misoperation.
Brake Release Function (Can Manually Tow the Vehicle)
JEAKUE 5 Ton Heavy Duty Lead-acid Battery Electric Pallet Truck
Make sure the power is off and the power button is in the off position.
Press and hold the horn button and the emergency reverse button, then turn on the power button to power the vehicle. After 2 seconds, the buzzer starts to sound continuously to indicate that the brake is released.
Restart the vehicle to exit brake release mode.
JEAKUE 5 Ton Heavy Duty Lead-acid Battery Electric Pallet Truck The brake release function is intended for emergency vehicle braking only and must not be used for normal vehicle operation.
Download
Video






