1 Ton(2204.62lb) Diesel Wheel Loader-923
Rated Bucket Capacity: 0.55 / 1834 m³(1.94/64765.02ft³)
Rated Load: 1000 kg (2204.62lb)
Operating Weight: 4170kg(9193.28lb)
Description
Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Rated Bucket Capacity / Width | 0.55 m³ / 1834 mm |
| Rated Load | 1000 kg |
| Operating Weight | 4170 kg |
| Dumping Height (to Bucket Edge) | 3450 mm |
| Standard Dumping Height | 3000 mm |
| Dumping Reach | 960 mm |
| Minimum Ground Clearance | 243 mm |
| Overall Dimensions (L×W×H) | 5820 × 1880 × 2810 mm |
| Maximum Gradeability | 30 % |
| Tipping Load | 2000 kN |
| Bucket Cycle Time | 8.4 s |
| Forward Speed | 18 km/h |
| Reverse Speed | 18 km/h |
| Turning Radius (Outside Tires) | 5262 mm |
| Turning Radius (Outside Bucket) | 5665 mm |
| Engine Model | YUNNEI YN4A055-30CR / QUANCHAI 4B2-50C31 |
| Engine Power / Speed | 36.8 kW / 2400 r/min |
| Tire Specification | 16/70-16 |
Product Features
-
Extended machine service life, low failure rate, improved parts interchangeability, easy maintenance, and good driving comfort.JEADE 1 Ton Diesel Wheel Loader-923
-
Optional Weichai/Yunnei (common rail) 36.8KW Tier III engine; through proper matching, delivers high performance, high transmission efficiency, energy-saving and environmentally friendly.JEADE 1 Ton Diesel Wheel Loader-923
-
New exterior design, practical and attractive; comfortable operating environment.JEADE 1 Ton Diesel Wheel Loader-923
-
Major components produced by JEADA, high reliability, and guaranteed after-sales service.JEADE 1 Ton Diesel Wheel Loader-923
-
Optional 16/70-16 Chaoyang tires with good wear resistance and extended service life.JEADE 1 Ton Diesel Wheel Loader-923
-
High unloading height of working device; equipped with bucket capacity of 0.55–1 m³, auto-leveling function, good lifting and horizontal movement, and high work efficiency.JEADE 1 Ton Diesel Wheel Loader-923
Download
Video

